Leki refundowane

nullŚwiat jest pełen absurdów, medycyna jednak uwielbia gromadzić je wszystkie w bardzo ograniczonej przestrzeni, która sprawia że odczuwa się ich konsekwencje ze zdwojoną siłą. W ostatnim czasie medialnym tematem stała się ustawa refundacyjna leków, która spowodowała mnóstwo zamieszania w naszym małym światku. Statystyczny Polak pomyślał ? świetnie w końcu ktoś sfinansuje moje leczenie, a ja nie będę wydawał już połowy mojej emerytury na medykamenty i będę mógł przeznaczyć je na inne cele. Pojawiły się także hasła, że w końcu ktoś wziął się za tych nierobów lekarzy, którzy zbijają bąki i zarabiają krocie. Nic bardziej mylnego. Ustawa refundacyjna uderzyła niestety w lekarzy i pacjentów ? jedni i drudzy zostali postawieni pod ścianą. Nowa lista refundacyjna objęła tylko część leków dodatkowo ograniczając ich ceny tylko w konkretnych wskazaniach. A gdzie znaleźć wskazania rejestracyjne? Tu zaczęły się schody, poszukiwanie dokumentów i ustalanie stopnia refundacji. Pociągnęło to za sobą szereg błędów, odsyłania pacjentów od farmaceuty do lekarza i z powrotem, a także bardzo asekuracyjnych zachowań medyków. Dodatkowo za potencjalne błędy proponowano bardzo srogie kary dla lekarzy.

Obecnie okazuje się, że nie zawsze to co refundowane jest tańsze. Leki z listy mają odgórnie narzucone przez MZ ceny, które nie mogą ulegać zmianie. Dodatkowo możliwości reklamowania ich są dość ograniczone. Leki spoza listy można sprzedawać w dowolnej cenie ustalonej przez producenta bądź aptekarza. Nieświadomy tego pacjent widząc przy leku ?100%? wielokrotnie denerwuje się i wylewa swoje frustracje na niewinnym lekarzu, który nie chce zaszkodzić, a jedynie nie może wypisać innego symbolu. Zmieniła się także forma w jakiej pisze się recepty ? dotychczasowe blankiety zastąpiły zmodyfikowane, odmienione.
nullDotychczas pisano ?zniżki? za wszystkie leki umieszczone na recepcie. Dla odmiany obecnie recepta jest podzielona na kilka części, w każdej z nich wpisuje się oddzielny lek a obok stopień refundacji. Tym samym na jednej recepcie mogą znaleźć się leki o zróżnicowanym stopniu refundacji. Statystycznie co 2-3 miesiące ma pojawiać się nowa, uaktualniona i zmodyfikowana lista ? powodzenia dla tego, kto się w tym połapie i zrozumie to. Ustawa zamiast ułatwiać życie zdecydowanie utrudniła je… Niestety jedyne co nam pozostaje, to próba dostosowania się do jej zasad.